Před 20 lety se hokejbalisté Plzně probudili jako mistři extraligy

Před 20 lety se mečouni probouzeli po výjimečné noci. Předchozího večera, 21. května 2005, přibyl do klubové vitríny druhý titul mistrů extraligy. Hokejbalová extraliga tehdy viděla nejdelší finálovou sérii. Plzeňané v pátém finálovém zápase porazili ve Štruncových sadech Sudoměřice 2:1 a uzavřeli výjimečnou sezónu. Několik z tehdejších mistrů extraligy se řadí mezi nejvýraznější postavy pětatřicetileté klubové historie. Z úspěšných hokejbalistů se stali také úspěšní trenéři.
Plzeňský tým v sezóně 2004/2005 ovládl základní část. Ve čtyřech zápasech mečouni ve čtvrtfinále zdolali mostecké Pento. Pak se jim do cesty postavil Hradec Králové, který vyřadil tehdy úřadujícího šampióna z Ústí nad Labem. Plzeňané uspěli stejným poměrem jako ve čtvrtfinále, 3:1 na zápasy. Do finále mečouni "vyfasovali" Sudoměřice, v jejichž dresu nastupoval například současný kouč švýcarské reprezentace a Oberwilu Tibor Kapánek. Série začala z plzeňského pohledu výborně. Po dvou výhrách (1:0, 3:2) jim zbývala jediná ke zlatému úspěchu. V Sudoměřicích byli mečouni velmi blízko, v obou zápasech vedli. Jihomoravané první zápas srovnali pouhých osm sekund před koncem. Série se ale po dvou výhrách Sudoměřic v prodloužení (1:2p, 2:3p) vrátila do Plzně.
21. května 2005 se veškeré dění extraligového ročníku rozhodovalo ve Štruncových sadech. Na sledované utkání dohlížel také delegát Vít Čapek, dnes člen realizačního týmu plzeňského Áčka. Mečouni rozradostnili domácí publikum v 15. minutě, kdy se prosadil v početní výhodě Marek Lendl. Sudoměřice ve stejné situaci srovnali za 20 minut hry. Další plzeňské oslabení přineslo ale branku na druhé straně. Trefa Michala Pejřimovského se nakonec ukázala jako zlatá a plzeňští hokejbalisté se stali mistry extraligy roku 2005.
HBC Plzeň - SK Sudoměřice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Lendl (O. Kejř, Beránek) PP, 38. Pejřimovský SH - 35. Hujsa Ma. (Jarolín, Kosík) PP. Vyloučení: 4:5. Střely: 25:17. Konečný stav série 3:2.
Sestava zlatého plzeňského týmu:
J. Donauschachtl, T. Semera - J. Beránek, M. Edl, M. Kadaně, J. Kavalír, M. Pejřimovský, M. Pokorný, M. Výborný - L. Brodský, J. Bednář, M. Hubač, M. Juráček (C), J. Kejř, O. Kejř, M. Lendl, P. Štulc, A. Vágner, P. Zeman. Trenér: Josef Kadaně.
A co bylo dál...?
Plzeňský hokejbalový klub disponoval výraznou generací hráčů. Hned deset hráčů si připsalo minimálně jednu účast na světovém šampionátu mužů. Pětice Donauschachtl, Kadaně, Výborný, Lendl a Ondřej Kejř se čtyři roky po zisku zlatých medailí v extralize stala také mistry světa. Jádro mistrovského týmu zažilo ještě jednu finálovou účast v extraligovém play-off. V roce 2010 ovšem mečouni proti Kladnu brali stříbro. Řada hráčů v týmu zůstala pro bronzové roky 2011, 2016, poslední "mohykáni" brali bronz i v roce 2019. Jména jako Ondřej Kejř či Adam Vágner vypomáhali A-týmu i při výrazné generační obměně a záchraně extraligové příslušnosti v play-down.
Několik mistrů z roku 2005 je stále možné vidět v zápasech 2. ligy, případně na akcích pod hlavičkou kategorie Masters. Z úspěšných hokejbalistů se po skončení kariéry stali také úspěšní trenéři. V letošní sezóně vede Pavel Štulc dorost, Michal Edl juniory. Tomáš Semera působil na lavičce A-týmu a plzeňských mládežnických kategorií 10 let a jeho dobré práce si všimli také činovníci ČMSHb, jelikož několik let působil u mládežnických reprezentací. Stejně tak jeho brankářský kolega Jan Donauschachtl a Michal Edl. Kratší trenérské epizody v klubu mají na svém kontě také Jan Beránek, Marek Lendl a Martin Kadaně.