Hodnocení víkendu: A-tým neprolomil finálové brány, konečné turnaje pro mládež

S posledním květnovým víkendem skončila hokejbalová soutěžní sezóna také pro poslední tři družstva klubu HBC Plzeň. Muži hostili v posledním zápase kladenský Alpiq. A podlehli mu 1:5, tudíž obsadili v letošním ročníku pěkné třetí místo. Konečné turnaje sehráli starší žáci a mladší dorost.

Páté a rozhodující semifinále do haly přilákalo parádní návštěvu. Na Košutku si našlo cestu necelých 400 diváků. Ti hned od začátku viděli vyrovnanou bitvu. Hra se přelévala ze strany. Kladno se dostalo do vedení brzy. Ve 4. minutě slavil Potekhin. Stejný hráč zařídil Alpiqu dvoubrankové vedení na začátku druhé třetiny, když se trefil v přesilovce. Plzni ale stačila necelá minuta, když Jirotku z levé strany propálil Michal Průcha. Mečouni se po vstřelené brance znovu nadechli. Mnoho jejich střeleckých pokusů ale končilo mimo branku a příliš se nedostávali do vyložených šancí. Následně potrestal Slancovo vyloučení Štěpáník a hosté znovu vedli o dvě branky. Rozhodnout tak musela třetí třetině. V ní Kladno eliminovalo plzeňskou snahu a zkušeně si zápas pohlídalo. V samotném závěru přidalo dva góly a postoupilo do finále. Na Plzeňany po vítězství v základní části a atraktivním play-off zbyly bronzové medaile. Po skončení zápasu se dočkali dlouhého a zaslouženého potlesku.

Sobota 28. května: HBC Plzeň HBC Alpiq Kladno 1:5 (0:1, 1:2, 0:0)

Mladší dorost – semifinálový turnaj

Svěřenci trenéra Kováříka se po druhém místu v kvalifikační skupině kvalifikovali na semifinálový turnaj do České Lípy. Na zdejším zimním stadionu se celkem šest týmů porvalo o dvě místa na republikové finále. Spolu s Plzní to byli hradečtí Piráti, pardubický Svítkov, Kladno, Česká Třebová a Ústí nad Labem.

První hrací den vyšel Plzni na výbornou. Západočeši se nejprve střetli s Hradcem Králové. Utkání nabízelo dlouho vyrovnanou hru, ovšem Plzeň si postupem času vytvořila lehkou převahu. Tu ovšem nedokázala přetavit v gól a ten tak přišel na druhé straně. Mečouni se ovšem nepoložili a dovedli zápas k vítězství 5:2. Velkou zásluhu na tom měli fungující přesilové hry. V nich se Plzeň prosadila hned třikrát, dvakrát z toho se trefil kapitán Tomáš Ulč. Ještě tentýž večer vyzvali mečouni Českou Třebovou. Plzeň byla v tomto utkání lepším týmem a po kvalitním výkonu dovedla zápas k výhře 6:3, první branka padla zásluhou Tarantíka hned 29 sekund po začátku hry. Necelých 21 minut odchytal také druhý brankář Rovaš.

Sobota 28. května:
HBC Plzeň – HBC Hradec Králové 1988 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
HBC Plzeň – TJ Lokomotiva Česká Třebová 6:3 (4:0, 1:1,1:2)

Po vítězství ve své tříčlenné skupině tak Plzeň v semifinále celého turnaje vyzvala ústeckou Elbu. Šlo o postup na republikové finále. O motivaci tak bylo postaráno! Od začátku byla znát důležitost utkání a hrálo se především z pevné defenzivy. Diváci viděli po 45 minutách po jedné brance na každé straně. Elba šla do vedení ve 20. minutě, za Plzeň vyrovnával v čase 33:57 Lokajíček. Mečouni mohli zápas otočit, ale selhali v gólových šancích v závěru a utkání tak musela rozhodnout samostatná střílení. I přes střeleckou převahu Plzně (38:27). V nich si střelci ze zápasu Čech vylámali zuby na brankáři Rechtorikovi. Naopak Elbě stačili dva úspěšní exekutoři a slavila vítězství. Plzni zbyly oči pro pláč.
V následujícím zápase vyzvali o celkové třetí místo na turnaji znovu Hradec Králové. Celkově šlo o zápas, v němž vítěz bral celkové 7. místo v extralize MD. Mečouni byli ovšem viditelně zaskočeni nepostupem a v zápase se trápili. Vše tak vyústilo v porážku 0:3. Tou se také plzeňský mladší dorost rozloučil s turnajem a sezónou.

Neděle 29. května:
HBC Plzeň – Elba DDM Ústí nad Labem 1:2ss (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)
HBC Plzeň – HBC Hradec Králové 1988 0:3 (1:0, 1:0, 1:0)

Starší žáci - finálový turnaj

Plzeňští starší žáci pod vedením Libora Hrubého a Václava Tůmy opanovali dlouhodobou soutěž a skupinu Čechy – Střed. Tudíž se s nimi rozhodně počítalo na finálový turnaj do Příbrami. První hrací den nabídl dva zápasy mečounů v základní skupině. Nejprve se střetli s Karvinou. Na velkém hřišti měli Plzeňané územní i střeleckou převahu (29:14). Proti byl ovšem výborný výkon gólmana soupeře, který vychytal všech 29 střeleckých pokusů. Naopak Karviná využila jedné chyby Západočechů a „urvala“ hubenou výhru 1:0. Poté Plzeň vyzvala pardubické Autosklo. Tyto dva týmy se na loňském finále potkali ve finále, v němž zvítězili Pardubice. Stejný scénář nabídl i zápas v Příbrami. Plzeň se znovu trápila koncovka a Východočeši vyhráli 3:0.

Pátek 27. května:
HBC Plzeň – HbK Karviná 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
HBC Plzeň – HBC Autosklo H.A.K. Pardubice 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

V sobotu si Plzeňané spravili chuť a stále živili naději na postup mezi nejlepší čtyři. Nejprve porazili Malenovice 9:3. Po dvou třetinách byl stav vyrovnaná, ale mečouni se nakoneczvedli a svému soupeři nedali šanci. Malenovice na branku Plzně vyslali pouze devět střel! Později porazila Plzeň i Blatnou.Výsledek měl jednoznačnou podobu 8:1.

Karviná a Pardubice ovšem nezaváhali a tak prohra 1:0 se Slezany poslala Plzeň po dvou medailových letech pouze do zápasu o páté místo.

HBC Plzeň – ACS Malenovice 9:3 (2:2, 1:1, 6:0)
HBC Plzeň – TJ Blatná Datels (4:0, 1:1, 3:0)

O páté místo hrála Plzeň s pražskou Hostivaří. S tou se potkávala i v dlouhodobé soutěži. A vždy se jednalo o kvalitní a pěkné utkání. Jinak tomu nebylo ani poslední květnovou neděli. Mečouni měli zápas dobře rozehraný, po dvou třetinách vedli 2:1. Pražané ale obrátili a rozhodující gól vstřelili ve vlastním oslabení. Plzeňané tak berou šesté místo v letošním MČR.

O páté místo: HBC Plzeň HBC Hostivař 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)