Hodnocení víkendu: Muži jsou bronzoví, mládež vždy vítězně

Plzeňskému A-týmu se ani ve třetím semifinálovém duelu nepovedlo nalézt recept na houževnatého soupeře z Kladna a v extralize končí na třetím místě. Junioři zvládli těžkou bitvu s Pískem a do play-off vkročili výhrou v prodloužení. Sebevědomí si opět dodali dorostenci. Starší žáci doma dlouho čekali na gól, pak vstřelili tři během jedné minuty. Výhru slavili také mladší žáci.

Do utkání vstoupili domácí velice aktivně. Na Jirotku mířilo několik slibných pokusů. Jinak se hrálo dle očekávání v tempu, rozhodčí navíc nechali hru plynout. Kladenský Alpiq přečkal úvodní nápor a hosté mohli jít do vedení na konci první části. Tutovku Kohouta ale skvěle lapil Kráčina. Tentýž hráč se přeci jen trefil na začátku druhé třetiny, na jejím konci ale srovnal Kunzmann. Kladno zápas rozhodlo ve druhé polovině třetí třetiny. Nejprve přesilovku využil Pospíšil a v závěru se trefili mladíci Prokop a Procházka. Mečounům tak končí sezóna, získali v ní bronzové medaile.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: Nemusel to být poslední zápas sezóny, pokud bychom zužitkovali herní převahu v úvodní třetině. Hráli jsme ji velmi dobře. Pak už to tak dobré nebylo. Nicméně, byl to dobrý zápas s velkou snahou zvrátit vývoj série. Postup Kladna je bez jakýchkoli pochybností zasloužený. Abychom naplnili naše ambice, tedy hrát finále, musíme zlepšit ještě dost věcí. Zisk bronzových medailí je úspěchem a zároveň realitou maxima možného v této sezoně.

Sobota 4. května: HBC Plzeň – HBC Kladno 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Čtvrtfinálový boj začali mečouni aktivněji, Písek však kompaktně bránil a vzadu jej držel jistý Čapek v brance. Jihočeši vystrkovali růžky z rychlých protiútoků. Po bezbrankové první třetině šli do vedení, když si Šimůnek našel dlouhý lob a osamocený zakončil. Plzeňané brzy srovnali. Vít Lokajíček trefil od modré přesně k tyči. Více branek už nepadlo, ačkoliv s přibývajícím časem šance domácích narůstaly. Utkání došlo až do prodloužení, které v 49. minutě ukončil přesilovkovou trefou Váňa. Série pokračuje ve středu v Písku.

Komentář trenéra Tomáše Semery: Od začátku utkání a v podstatě celý zápas se hrál rychlý hokejbal se šancemi na obou stranách. Myslím si, že od druhé třetiny jsme začínali být na hřišti lepším týmem, ale paradoxně po rychlém brejku vedli hosté. Nám se podařilo srovnat z velkého tlaku. A i nadále jsme pokračovali v dobývání Čapkovy branky. Bohužel naše koncovka byla žalostná a se štěstím se ujala až pěkná střela z první v prodloužení. Dáme si dva lehčí střelecké tréninky a jedeme do Písku, kde to bude ještě těžší utkání a abychom tam vyhráli, musíme být ve všem precizní.

Sobota 4. května HBC Plzeň – HC ŠD Písek 2:1p (0:0, 1:0, 0:0 – 1:0)

Mečouni vstoupili do utkání proti houževnatému Kladnu velice dobře. Do vedení je už ve třetí minutě poslal úspěšnou dorážkou Deja. Domácí byli nadále aktivnější a zároveň svého soupeře do přílišných akcí nepouštěli. Více branek v první části ale nevstřelili. Ve druhé patnáctiminutovce se pak trefil Král a na 4:0 domácí zvyšovali dvěma brankami během devíti sekund. Třetí třetina byla více rozkouskovaná, domácí však hráli s klidem na hokejkách a byť Kladno v závěru snížilo na 4:2, plzeňskému vítězství nic nebránilo.

Komentář trenéra Michala Edla: Měl jsem trochu obavu, jak zápas zvládneme. Přeci jen jste teď měly dvě utkání útlum. Vstup jsme měli velice dobrý a byli jsme aktivnější. Bohužel brankové vyjádření nebylo takové, jako hra samotná. Naštěstí jsme nepolevili a byli aktivní až do konce zápasu. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.

Neděle 5. května: HBC Plzeň – HBC Kladno 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)

Starší žáci byli proti Pedagogu od začátku aktivnějším celkem. Soupeři postupně docházely síly a tak byl rozdíl s postupujícím časem ještě markantnější. Dlouho se ale domácí trápili v koncovce. Na českobudějovickou branku mířili za celý zápas neuvěřitelných 53 střel! Mimořádně povedená 36. minuta, kdy se během třiatřiceti sekund trefil dvakrát Matoušek a Eichler, nakonec rozhodla o vítězi duelu. Plzeňskou výhru později podtrhl svým druhým gólem Eichler.

Komentář trenéra Daniela Krále: Soupeř přijel v nepočetné sestavě s jasnou taktikou - bránit ze všech sil. Což se dvě třetiny dařilo - gólman s pomocí urputné obrany nám dlouho nedovolili vstřelit kýžený gól. To změnila až třetí třetina, která určila konečné skóre. Hráči byli po zásluze odměněni za svou trpělivost a připsali si další vítězství.

Sobota 4. května: HBC Plzeň – HBC Prachatice 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)

V sobotu se mladí mečouni prezentovali v Jindřichově Hradci, kde byli proti domácímu týmu jasnými favority. Hosté dokázali vstřelit dva rychlé góly, pak ale přestali hrát a nabídli spoustu šancí sympaticky a nebojácně hrajícímu soupeři. Góly ale padaly nadále pouze do branky domácích a Západočeši si tak vydobyli čtyřbrankový náskok. Hosté však dokázali v závěru snížit a utkání směřovalo do zajímavého závěru. Chvíli před koncem ale vrátil hostům klid obránce Kučera, který za zápasem napsal tečku v podobě výstavní trefy do prázdné klece.

Komentář trenéra Michala Samce: Nerad bývám, co se hodnocení týče, převážně negativní, u vítězného zápasu to působí možná i nepřirozeně. Ale výkon, který jsme předvedli v Jindřichově Hradci, byl hluboko pod našimi možnostmi, zejména s přístupem a nasazením většiny týmu jsem byl nespokojen. Samozřejmě, že některé hráče musím pochválit. Je ovšem jasné, že jednotlivci nemohou dohnat pohodlnost a nesoustředěnost zbytku týmu. Věřím, že sami kluci vycítili, že takhle to opravdu nejde a že šlo pouze o výjimku. Oni sami si musí uvědomit, že i to nejdůležitější, tedy zábava a radost ze hry, vychází z diametrálně odlišného výkonu.

Sobota 4. května: TJ Olymp Jindřichův Hradec – HBC Plzeň 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)