Hodnocení víkendu: Získána polovina možných bodů, u mužů rozhodovala samostatná střílení

Poslední březnový víkend přinesl různé výsledky. Áčko bojovalo o domácí prostředí pro play-off, nakonec ale začne venku. Muži totiž oba zápasy ukončovali až v samostatných stříleních. Vítězství vybojoval starší dorost proti silným Pardubicím, stejně tak mladší žáci ve Stříbře. Hostivař naopak neporazil mladší dorost a starší žáci.

A-tým

K předposlednímu duelu základní části vycestovali Plzeňané do Hradce Králové. Hradečtí začali aktivně. Střelce Bacovského ale vychytal Kráčina. Na pokus Hudečka z přesilové hry, kdy neměl ideální výhled, byl už ovšem krátký. To bylo z první části vše. Krátce po začátku té druhé diváci viděli vyrovnávací gól. O ten se pohotovou střelou po vyhranné buly postaral Forejt. Piráti si však vzali vedení zpět. Druhou přesilovou hru v zápase využil Svoboda. Ani tento stav dlouho nevydržel. Ve 28. minutě úspěšně dorážel Kolařík a bylo opět vyrovnáno. Plzeňané ve třetí části zlepšili pohyb a to přineslo ovoce v podobě vedoucí trefy. Tu měl na svědomí Pauer. Pod Bílou věží se ale hrál zápas plný zvratů. Hned v následující minutě překonal Kráčinu sedmnáctiletý mladík Černý a poslal duel do samostatných střílení. V nich úspěšná dvojice exekutorů Forejt, Jiří Benedikt spolu s gólmanem Kráčinou zajistila Plzni bonusový bod.

Komentář trenéra Michala Edla: S předvedenou hrou nejsem spokojen. Celý zápas to bylo o přesvědčování hráčů. Zápas měl sice vzestupnou tendenci, ale nedůraz a laxnost při obdržených brankách nás stála tři body.

Sobota 25. března: HBC Hradec Králové 1988 – HBC Plzeň 3:4ss (1:0, 1:2, 1:1- 0:1)

Podrobnosti o utkání

Nedělní zápas se odehrál na plzeňské půdě. V hale se tentokrát představili mečouni oficiálně v roli hostů. Utkání začalo vlažně a ani jeden se v první třetině nedostal k nějaké výraznější příležitosti. Oba brankáři, jak Návara, tak Balík si poradili se všemi situacemi a tak se diváci branky nedočkali. Plzeň zabrala na začátku druhé části. Dělovky Jiřího Benedikta a Krcha si našly cestu až do soupeřovy branky. A nemuselo zůstat jen u toho. Jenže stačil krátký výpadek a během minuty byl dvoubrankový náskok pryč. Vedení před druhou sirénou Plzni vrátil pohotový Gřonka. Plzeň na dálku bojovala o šanci začínat play-off doma, musela však zvítězit. A to nedovolila branka Košelyho, který po závaru před Návarou využil přesilovou hru. Také Kovo ale chtělo vyhrát za tři body, pro lepší pozici do play-off a tak zkusilo power-play. Tu mohl potrestat Kunzmann, ale výraznou příležitost zahodil. Utkání tak znovu došlo do samostatných střílení, kde se tentokrát radoval soupeř. Plzeň tak končí šestá a ve čtvrtfinále vyzve třetí Ústí nad Labem.

Komentář trenéra Michala Edla: Jak jsme v sobotu skončili, tak jsme v neděli začali. Zápas vypadal jako v přípravném období. Po dobré pasáži vždy přijde totální zkrat. Chyběla nám chuť a nasazení a hlavně backchecking. Soupeř chtěl více. Nasazení a chutí předčil stabilní hráče dorostenec Tomáš Majer, který měl šest střídání. Doufám, že hráčům studená sprcha z poslední tří zápasů stačí.

Neděle 26. března: TJ Kovo Praha – HBC Plzeň 4:3ss (0:0, 2:3, 1:0 – 1:0)

Starší dorost

Na Košutce se v sobotu představil velice silný protivník. Pardubické Autosklo zvítězilo v kvalifikační skupině B. Zápas měl od začátku vysoké tempo. Plzeňané hráli v první části dobře z obrany a Východočeši se téměř k ničemu nedostali. Ani mečouni si ale nevytvořili mnoho šancí. Plzeň poté nezužitkovala pětiminutovou přesilovku, do vedení šla o chvíli později zásluhou Vobruby. Pardubičtí mladíci ovšem brzy vyrovnali a začínalo se znovu. Hra snesla přímá měřítka, diváci viděli velmi pěkný hokejbal, více branek ale ne a ne padnout. Třetí třetina byla kvůli množství vyloučení rozkouskovaná. Rozhodující moment byl, když brankář David Hrubý skvěle vychytal samostatný únik soupeře ve 43. minutě. Rozhodčí následně ještě vylučovali hostujícího hráče a přesilovkový signál se štěstím vyšel dvojici Nejedlý – Hurt. Vítězná branka padla v čase 44:34 a domácí si závěr pohlídali.

Komentář trenéra Tomáše Semery: Z mého pohledu se jednalo o nejsilnějšího soupeře, proti kterému jsme letos nastoupili. Obě mužstva předváděla atletický hokejbal se spoustou osobních soubojů, ale paradoxně s minimem vyložených střeleckých příležitostí. Zápas jsme mohli i prohrát, když asi 5 minut před koncem běželi pardubičtí sami na naši bránu, ale David Hrubý nás podržel a odměnou bylo, že jsme ten rozhodující gól dali, se štěstím, my. Hráči tak byli odměněni za chuť a vůli po vítězství třemi body.

Sobota 25. března: HBC Plzeň – HBC Autosklo H.A.K. Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Mladší dorost

První zápas čtvrtfinálové nadstavby znamenal pro Plzeň souboj s pražskou Hostivaří. Stejně, jako v kategorii starších dorostenců, se na ploše haly utkaly nejlepší týmy svých kvalifikačních skupin. Začátek zápasu byl v roli domácího družstva. V osmé minutě mečouny poslal do vedení Hýbl a v poslední minutě první části dal svému týmu dvoubrankový náskok Miksan, který ve svém druhém zápase za mladší dorost poprvé skóroval. Hostivař ale v rozmezí tří minut ve druhé třetině srovnala a do poslední patnáctiminutovky se tak šlo za nerozhodného stavu. A opět to byla Plzeň, kdo se dostal do vedení. V čase 31:33 překonal Štourala v brance hostů Galla. Slavit ovšem bylo předčasné. Hostivař nesložila zbraně a vyrovnala. Kalich hořkosti si domácí vypili ve 43. minutě, kdy počtvrté inkasovali a na tento moment již nedokázali najít odpověď.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: Výsledek je pro náš tým dost krutý. Kluci hráli převážnou část utkání velmi dobře. Skvěle nám vyšla první třetina, a i když Hostivař během té druhé srovnala, opět jsme šli v té třetí do vedení. Škoda, že se nám nepodařilo dát čtvrtý gól, myslím, že bychom si došli pro vítězství. Stal se však opak. Dvě branky v síti i tak výborného Libora Kojzara znamenaly, že z prvního zápasu nemáme nic.
I proto, že jsme nevyužili šance, které jsme si ještě v závěru utkání vytvořili. Do dalšího utkání zapracujeme na činnostech, které z mého úhlu pohledu potřebují ještě zlepšit.

Neděle 26. března: HBC Plzeň – HBC Hostivař 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)

Starší žáci

Plzeňané na půdě vedoucího týmu skupiny začali výborně. Časomíra ukrojila pouhých 28 sekund a hosty do vedení poslal Miksan. Brzy sice vyrovnal Grepl, ale ani tento stav dlouho nevydržel. Branka Dobiáše v 6. minutě ukázala, že zápas bude velice zajímavý. To jen potvrdil obrat Hostivaře, která jej stihla ještě do konce první třetiny. Domácí začali mít více ze hry. Plzeň se i tak po třiceti minutách držela. Rozdíl ve skóre byl pouze dvoubrankový. V závěrečné části ovšem Pražané přidali dva zásahy a stvrdili své vítězství 7:3. To podtrhli poměrně výraznou střeleckou převahou, 40:17. Rozdílovým hráčem utkání byl hostivařský Čejka, který byl se statistikou 3+4 u všech branek svého týmu. Stejný hráč se podílel dvěma body na vítězství Hostivaře v již zmíněném utkání mladšího dorostu.

Komentář trenéra Václava Tůmy: Ačkoliv výsledkově zápas nebyl pro nás úspěšný, nedá se tentokrát našemu týmu nic vytknout. Bojovali jsme a nechali na hřišti to nejlepší, co v nás bylo. Domácí jsme dokonce dvakrát zaskočili, když jsme se dostali opakovaně do vedení a podařilo se nám ještě i vyrovnat na 3:3, ale Hostivař měla ve svém středu hráče, který svou výkonností daleko přesahuje tuto věkovou kategorii a ten dokázal zápas zvrátit na jejich stranu, když se podílel na všech brankách. My si musíme do dalších zápasů přenést bojovnost, odhodlání a nasazení z tohoto utkání a věřím, že pak nám bude odměnou i nějaké vítězství.

Sobota 25. března: HBC Hostivař – HBC Plzeň 7:3 (3:2, 2:1, 2:0)

Mladší žáci

Čtrnáctý zápas v sezóně odehráli mladší žáci na stříbrné půdě. Zde hned v prvním duelu zvítězili 2:1. Také tentokrát byli v utkání favoritem. Po první siréně se šlo do kabin za stavu 0:1, trefil se Pavlíček. Stejný hráč následně dvěma zásahy s prostření části zkompletoval čistý hattrick. A když svého spoluhráče v kolonce střelců doplnil také Beneš, rozdíl ve skóre čítal již čtyři branky. Ve třetí třetině mladí Plzeňané přidali dva zásahy. O góly se postarali Tran a opět Pavlíček. I tak dobrý pocit ještě vylepšilo čisté konto brankáře Arnošta. Takovou podobu mělo čtrnácté vítězství v sezóně.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: I bez trojice hráčů, kteří nastoupili za starší žáky, tým utkání ve Stříbře zvládnul dobře. Střelecky se dařilo Matěji Pavlíčkovi, Patrik Arnošt odchytal poprvé celý zápas a zvládnul ho s čistým kontem. Občas nám trochu drhla kombinace, ale to spravíme během dalších tréninků.

Sobota 26. března: HC Buldoci Stříbro – HBC Plzeň 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)