Pilsen Challenge 2017 – den druhý: Finále si zahrají Plzeň s Grenchenem

Druhý hrací den letošního Pilsen Challenge nabídl celkem čtyři zápasy. Jeden debakl, skvělé drama vyvrcholené samostatnými stříleními a dva vyrovnané zápasy Grenchenu s vítězným koncem pro švýcarský celek. Právě ten si zahraje finále proti domácí Plzni, která zvítězila ve všech třech zápasech.

HBC Plzeň – Pilsen Select 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4:06 Kolařík (Pejchar), 8:09 Voves (Kastner), 11:37 Kolařík (Pejchar), 19:30 Hanuš (Voves), 20:46 Vodrážka (Gřonka, Pauer) PP, 27:55 Krásný (Gřonka, Benedikt J.), 33:02 Pokorný (Vlasák, Voves) PP, 39:36 Gřonka SH.
Vyloučení: 5:7. Střely na branku: 28:12.

Duel dvou „domácích“ celků vyzněl jednoznačně. Mečouni se od začátku usídlili v útočném pásmu. Tříska v brance Selectu poprvé kapituloval na začátku páté minuty, když balonek za brankovou čáru dostal Jakub Kolařík. Poté se z rychlého protiútoku prosadil Jakub Voves, pro kterého to byla branka v dresu s mečounem na hrudi. Select byl stále pod tlakem a špatné střídání bylo opět potrestáno brankou. Pejchar svoji přihrávku narýsoval přesně na hůl Jakuba Kolaříka, který zakončoval do odkryté branky. Kráčina si v první třetině příliš nesáhl na balonek, mířily na něj pouze dvě střely.

Po přestávce se výkon Selectu mírně zvedl, ovšem plzeňský A-tým měl zápas stále pod kontrolou a přidával další zářezy. V polovině 20. minuty dorazil míček za záda Třísky Lukáš Hanuš a za minutu a šestnáct sekund využil dlouhou výhodu Lukáš Vodrážka. Plzeňský zadák se krásně trefil od půlící čáry.

O šest branek to bylo, když Daniel Krásný uspěl v souboji jeden na jednoho a překonal Třísku. Ten své místo na třetí třetinu přenechal mladému Davidu Hrubému. Ani ten ale nezůstal ušetřen. Select se dlouho úspěšně bránil přesilovkám plzeňského A-týmu, ale když se míček odrazil přímo na hůl volného Davida Pokorného, diváci v hale viděli sedmou branku.

Pilsen Select ve třetí třetině vystřelil šestkrát a před Kráčinou byl vidět ojedinělý závar. Na gól to však nestačilo. To na druhé straně uzavřel kolonku střelců Petr Gřonka, jenž pláchl v oslabení všem protihráčům a v samostatném úniku si počínal úspěšně.

Jedinou kaňkou na zápase bylo nezaviněné zranění Stanislava Valenty, který si pochroumal holenní kost a jeho levou nohu tak po několik týdnů bude zdobit sádra.

HC Kert Park Praha - SHC Grenchen Limpachtal 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 19:19 Sitter (Kruček J.) - 10:11 Aebi (Aegerter), 15:24 Egen (Slanec), 44:07 Sterchi EN.
Vyloučení: 5:3. Střely na branku: 22:11.

Úvodní část zápasu mezi Kert Parkem a Grenchenem se nesla v duchu vzájemného uťukávání. Do desáté minuty jsme neviděli vážnější šanci. Snad kromě úniku nejproduktivnějšího hráče Kertu Tomáše Wrobela. Ten ale tváří v tvář Brodardovi nedokázal pořádně zakončit, uklouzl a bez cizího zavinnění skončil na zemi. Ani jednomu z týmů se zrovna nevedlo v přesilovce. Také většina střel létala mimo branku. Uchytila se jediná. V jedenácté minutě poslal Grenchel do vedení Dominick Aebi, ke kterému se s přispěním štěstí odrazil míček zpoza branky.

Dvoubrankový náskok hostům přinesla trefa Nicka Egena hned v prvním střídání druhé třetiny. U této branky navíc asistoval explzeňský bek Michal Slanec.

Ve dvacáté minutě se dostali Pražané na dostřel jednoho gólu. O jejich první branku na turnaji se postaral Radek Sitter.

Jinak diváci viděli kvalitní hokejbalve velikém tempu. Švýcarský celek oproti včerejšímu zápasu s Plzní výrazně přidal na obrátkách. Kert Park byl zas střelecky aktivnější. Proti pražským střelcům stál ale Dead Brodard, který podal velmi jistý výkon.

A tak i přes střeleckou převahu už Kert Park žádnou branku nevstřelil. Obrana Grenchenu v čele s brankářem fungovala velice dobře. Pojistku v podobě gólu při soupeřově power-play přidal v čase 44:07 Yannick Sterchi.

HBC Plzeň – HC Kert Park Praha 5:4ss (0:1, 1:2, 3:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 21:05 Pokorný (Kejř) PP, 32:46 Malý (Švarc), 37:36 Gřonka (Hanuš), 39:30 Benedikt J. (Hanuš, Kejř), rozhodující nájezd Marek Forejt – 7:45 Wróbel (Nýdl) PP, 26:17 Šperl (Nýdl, Pala) PP, 26:27 Kovář (Sitter, Kruček J.), 40:00 Šperl (Nýdl) PP.
Vyloučení: 6:7. Střely na branku: 25:17.

Souboj dvou celků z CCM extraligy nabídl strhující podívanou. Oba týmy se sice rozjížděly pomaleji, ale od úvodu diváci viděli aktivní hru Plzně a nebezpečné protiútoky soupeře. V osobních soubojích se hokejbalisté také dvakrát nešetřili…

Do vedení šli Pražané, kteří hráli druhý zápas v řadě. Síly však rozhodně měli. Tomáš Wróbel se natlačil od pravého mantinelu až před Kráčinu a po překročení osy hřiště přesně zamířil do volného místa. Produktivní útočník hostů byl také jediným střelcem první části.

Kert Park mohl své vedení navýšit na začátku druhé části v početní výhodě. Po Šperlově střele za Kráčinou zazvonilo břevno. Na druhé straně se už hokejbalisté radovali. David Pokorný dostal nabito na modrou čáru a prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

V 27. minutě ale přišel stejný výpadek, který Plzeňany málem stál zápas s Grenchenem. Nejprve se trefil v přesilovce David Šperl a deset sekund po něm Sitter přihrál skrz rozhozenou domácí obranu Michalu Kovářovi, který neměl problém zamířit do odkryté klece. Kert Park tak odcházel do kabin po druhé třetině s dvoubrankovým náskokem.

Suverénně nejlepší podívanou nabídla třetina třetí. Plzeňské naděje oživil kontaktním gólem Ondřej Malý který střelou pod břevno využil rychlý protiútok. Podruhé si domácí diváci zakřičeli „gól“ v 38. minutě. Skvělou práci v obranném pásmu udělal Lukáš Hanuš, který nastartoval rychlý kontr, na jehož konci dostal míček skrz brankáře Mikla úspěšnou dorážkou Petr Gřonka.

Obrat poté dokonal o necelé dvě minuty výstavní střelou z pravé strany Jiří Benedikt. Mečounům ovšem nezůstalo vedení dlouho. Za třicet sekund se v další přesilovce opřel do míčku David Šperl, který v zápětí slavil druhý gól v zápase a také vyrovnání.

Vzhledem k tomu, že utkání skončilo po pětačtyřiceti minutách nerozhodně, na řadu tak přišla samostatná střílení. V nich jako jediný z pěti střelců uspěl bekhendovým blafákem Marek Forejt a rozhodl tak o třetím vítězství plzeňského Áčka na domácím turnaji.

Pilsen Select – SHC Grenchen Limpachtal 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 13:12 Šiman (Böhm) – 27:44 Ryboň (Slanec, Roksbach) PP, 29:02 Frkáň (Aegerter) PP, 35:27 Röthlisberger (Henzi) SH, 44:41 Roksbach (Ryboň).

Vyloučení: 5:3. Střely na branku: 20:22

Hráči švýcarského celku si v případě výhry mohli zajistit postup do finále. Proti stál plzeňský Select, za který nastoupil také mistr extraligy z roku 2005 Petr Zeman. Pilsen Select začal velmi aktivně a byli to svěřenci Tomáše Semery, kdo měl ze začátku více ze hry. Hra se postupně vyrovnala a diváci sledovali velmi pohledný hokejbal. Prim hráli oba gólmani. Brodard v největší šanci třetiny vychytal Majera, na vynikajícím Davidu Hrubém si zas vylámali zuby reprezentanti Aegerter a Sterchi.

Západočechy poslal do vedení Jakub Šiman, který z úhlu překvapil brankáře Grenchenu a vstřelil první branku Selectu na turnaji. Ve zbývajících dvou minutách se zapotil zejména plzeňský brankář, který řešil nejednu nebezpečnou situaci okolo svého brankoviště.

Select i ve druhé třetině pokračoval v houževnatém výkonu. Avšak nemohl navýšit své vedení. Koncovka domácí vcelku trápila. Neprosadili se ani v jinak povedené přesilové hře. Právě přesilovky zvrátily vývoj utkání před koncem druhé části. Select se dlouho úspěšně bránil, ale na přesnou teč Petra Ryboňe Hrubý nemohl zareagovat. A když se z téměř totožné pozice a v podobné situaci prosadil Dominik Frkáň, radovali se hráči Grenchenu podruhé v krátké době.

Západočeši neskládali zbraně, Grenchen ale měl pevnou obranu a zápas zlomila třetí branka hostí, když laksnost domácích v početní výhodě potrestala dvojice Lars Henzi a zakončující Kris Röthlisberger. Poslední čtvrtou branku Grenchenu vstřelil Dominick Roksbach, který se trefil do prázdné klece při domácí power-play. Ani sympatický a bojovný výkon výběru Pilsen Select nestačil na vítězství. Grenchen nedopustil překvapení a vybojoval si finále.