Pilsen Masters 2018 ovládl tým West Coast Express

Mezi 5. a 7. říjnem v hokejbalové hale proběhl turnaj veteránů. Kromě domácího HBC a plzeňské Viktorie přibyla jihočeská Blatná a na Košutku dorazili také hokejbalisté ze západního pobřeží Kanady. Tým okolo Garyho Slavina nakonec celý podnik ovládl. Plzeňané s řadou mistrů extraligy skončili druzí.

Již od léta se plánovalo setkání veteránů z kanadské Britské Kolumbie a plzeňských Mečounů. V srpnu se přidali také blatenští Datlové a tuto trojici doplnili starší aktivní či bývalí hráči plzeňského celku SHC Viktoria. Pilsen Masters byl na zvyklosti plzeňských turnajů spíše komornější akcí. Nicméně, hned v prvním utkání turnaje dali kanadští hokejbalisté o sobě řádně vědět. Jednak co do počtu - hráčů bylo téměř dvacet tak i nasazením a výkonem. I proto přes krátkou dramatizaci v úvodu druhé třetiny tahala Viktorka výrazně za kratší konec utkání. Poměru sil odpovídalo i skóre. Ostatně vzájemné výsledky všech tří tuzemských mužstev byly v podstatě vyrovnané.

Nakonec jediným týmem, který dokázal čelit početní převaze týmu West Coast Express byli domácí Mečouni. V sobotním vzájemném zápase, pravděpodobně nejlepším utkání turnaje, Mečouni vedli 2:0, ale docházející síly napomohli vyrovnání soupeře. Nicméně, tento zápas se i v osobních soubojích přibližoval soutěžnímu utkání. V dramatickém závěru, kde nechyběly emoce, už žádný další gól nepadnul a soupeři se rozešli smírně 2:2. Remízou skončil i poslední sobotní duel mezi Blatnou a Viktorií. Favorité na finále v nedělním dopoledni nezaváhali, byť daleko víc práce měli Mečouni, kteří zvítězili těsně 3:2, když vítěznou branku vstřelil jeden z bývalých hráčů - Jaroslav Rybák.

Souboj o třetí místo, který se hrál ve zkrácené hrací době dlouho pro sebe držela Blatná těsným jednobrankovým vedením. Necelé tři minuty před koncem Viktoria dvěma rychlými zásahy otočila skóre. To Datly zlomilo, a zbytek zápasu se proměnil v exhibici Plzeňanů.

Finále začali lépe Kanaďané. Na střelu z mezikruží byl výborně chytající Jan Hipman krátký. Ve druhé třetině se ale Mečounům podařil obrat. Nejprve to byl Petr Koza a poté Petr Zeman, kteří zajistili domácím vedení 2:1. Vyrovnání přišlo ve třetí třetině v oslabení. Vzápětí hosté vstřelili třetí branku a opět se ujali vedení. Přes nápor plzeňských hokejbalistů se míček lovil z jejich branky. Málo vídaná střela, která biliárově orazítkovala obě tyčky aby skončila v brance postrčila West Coast hodně blízko k triumfu. Plzeňanům se opět podařilo zatlačit rivala před vlastní branku, ale bez gólového efektu. Buďto byl na místě vynikající třiašedesátiletý brankář nebo domácím hráčům chybělo potřebné štěstí. V následné power play pak účet uzavřeli naopak Kanaďané.