SF1: První duel zaslouženě pro Kladno, Plzeň prohrála 2:4

Start do semifinálové série nevyšel A-týmu HBC Plzeň podle představ. Pohledné utkání s velikým tempem vyznělo lépe pro soupeře z Kladna. Středočeši udělali rozhodující krok dvěma brankami v rozmezí tří minut ve druhé třetině. Mečouni nakonec padli poměrem 2:4. O branky domácích se zasloužili Jakub Kolařík s Ondřejem Benediktem.

SF1 | sobota 14. 5. 2016 | 16:00

2:4 0:1, 1:2, 1:11

HBC ALPIQ Kladno

Branky a nahrávky: 21. Kolařík (Pejchar, Vágner), 45. Benedikt O. (Vágner, Pejchar) – 7. Šrámek (Příhoda, Pliml), 25. Schnaubelt (Šícha), 28. Špaček (Kohout), 33. Potekhin (Kohout, Šícha).
Rozhodčí: Danylec, Velčovský. Vyloučení: 3:4 + Kolařík (PLZ) OT 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 272. Střely na branku: 16:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4.
Kráčina (Šulan) – Benedikt O., Vágner, Slanec, Vodrážka, Zeman, Edl, Hanuš – Krch, Pejchar, Kolařík, Malý, Švarc, Průcha, Kejř O., Polívka, Kejř J., Gřonka, Pauer, Kunzmann.
Jirotka (od 16. Hájek) – Kudela, Dědič, Pliml, Příhoda, Šícha, Soukup – Štěpáník, Hnízdil, Špaček, Ogurčák, Pražák, Šrámek, Kohout, Schnaubelt, Nosek, Vondrák, Potekhin.

Úvod utkání nabídl podle očekávání vyrovnanou bitvu. Hra měla veliké tempo a hrálo se nahoru – dolu. Kladenští měli poté možnost dvou přesilových her. Ovšem Plzeňané skvěle bránili. V první početní výhodě diváci viděli několik obětavých bloků domácích hráčů a ve druhé přesilovce se Kladno téměř nedostalo do pásma. S návratem vyloučeného Kavalíra ale přišla studená sprcha. Příhoda tvrdě vypálil od modré čáry a Kráčina míček vyrazil přímo před Šrámka, jemuž nedělalo problém zacílit do odkryté klece.

Hned v následujícím střídání se hra podívala před Jirotku. Průcha protlačil míček před Jirotku a jeden z kladenských obránců na poslední chvíli odstavil Malého, který už se hnal za dorážkou. O pár chvil si přesilovku zahrála také Plzeň. Ale také Kladno ukázalo, že oslabení zvládá a Plzeň téměř k ničemu nepustilo. Zápas postupně nabíral na obrátkách a přítomné diváky rozhodně bavil. Hrálo se především z pevných obran a šancí jsme viděli po málu. Za zmínku Průchova střela ihned po vyhraném vhazování, která jen těsně minula branku. To bylo z první třetiny vše.

Od druhé části hájil kladenskou branku Filip Hájek, jenž nahradil Jirotku, kvůli problémům se zády. Plzeň začala třetinu v početní výhodě. U míčku byl hodně Daniel Pejchar, ani jedna ze tří střel se však neujala. Na druhé straně vystrašilo Plzeňany nahození Plimla, které Kráčina přes hradbu těl neviděl a míček skončil na hraně betonu.

Plzeň se hnala za vyrovnáním. A povedlo se jí to dosti netradičním způsobem. Vágnerovu střelu vyrazil Hájek nad sebe a po míčku do vzduchu vyskočilo hned několik hráčů. Po několika odrazech se k němu dostal Jakub Kolařík a dopravil jej do branky.

Utkání tak nabralo nový rozměr. Obraz hry se však neměnil. Šance na obou stranách, gólmani neustále v permanenci. Ti si ovšem nepřipsali mnoho zákrokům, také díky pevných obranám. V 25. minutě si hosté vzali zpět své vedení. Schnaubelt se v mezikruží uvolnil a z otočky se trefil přesně k tyči. Ještě hůře bylo o necelé tři minuty později. Kladenský Kohout se prodral v oslabení rozhozenou obranou a byl faulován. Signalizovaný trest se ale neukládal, protože Kohout našel volného Špačka, na jehož střelu Kráčina nemohl dosáhnout. 1:3. V poslední minutě prostřední části si slovo vzala čtvrtá formace domácích. Gřonka poslal rychlou přihrávku brankovištěm, ale Kunzmann nemohl zakončit ideálně a netrefil branku.

Ještě hůře bylo pro Plzeň ve 33. minutě. Po ose Šícha – Kohout se balonek dostal k Potekhinovi, který bekhendovou střelou mezi nohy přetavil rychlý protiútok ve čtvrtý gól Alpiqu. Plzeňané byli dalším gólem evidentně zaskočeni a Kladno mělo zápas pod kontrolou. Hostující hráči aktivně napadali a drželi míček na svých holích v útočném pásmu. Ve 36. minutě si domácí strana vybrala oddechový čas a hned v dalším střídání mohl zkorigovat stav Martin Krch. Ten ale tváří v tvář Hájkovi neuspěl s bekhendovým blafákem.

Plzeňané museli dohrát utkání bez střelce prvního gólu Jakuba Kolaříka. Ten po úderu holí do plexiskla inkasoval osobní trest. Plzeň se snažila s výsledkem ještě něco udělat, ale Kladno precizně bránilo střední pásmo a vyhrávalo osobní souboje. S přibývajícími minutami přibylo strkanic a rozhodčí museli oba tábory uklidňovat. Zmar domácích pak potvrdil únik Švarce a Krcha do situace dva na jednoho. Krch obržel nepříliš přesnou přihrávku, míček se mu zamotal pod nohy a z akce nebylo nic. Mečouni přesto druhý gól vstřelili. V přesilovce zpoza červené vypálil Vágner, jehož střelu jemně ztečoval Ondřej Benedikt a Hájek nestihl zareagovat. To bylo vše. Plzeň padla v prvním semifinále 2:4 a možnost nápravy má hned v neděli od 16:00.