Podzim starších žáků: V soutěži první o parník, tým prověřili soupeři mimo region

S blížícím se vánočním časem přinášíme pravidelné hodnocení mládežnických týmů a jejich počínání v podzimní části. V rozhovorech s trenéry jsou zmíněné také vyhlídky na zimní přípravu. Začínáme se staršími žáky, kterým vyšel podzim mimořádně. V soutěži nepoznali hořkost porážky a navrch je zocelily zápasy s konkurenty z jiných skupin.

Plzeňský tým starších žáků navázal na loňské výsledky a po podzimní části soutěže je v tabulce na první příčce, kterou si mečouni zajistili dosti suverénním způsobem. Jedenáct utkání, jedenáct vítězství a skóre 137:17 mluví samo za sebe. Vyjma soutěžních zápasů navíc tým odehrál od září hned osm přípravných/přátelských utkání s týmy mimo region a většinu z nich zvládl vítězně.

Není tak divu, že týmové úspěchy se promítly také do individuálních statistik. V tabulce TOP10 kanadského bodování skupiny Jih + Západ najdeme hned tři Plzeňany. Kristiána Zelingera (20+13), Petra Našince (23+17) a na úplné špici pak o reprezentační dres U16 bojujícího Matěje Kořínka (33+28). Brankářské statistiky naopak opanovala zkušená dvojice Jindřich Hošek – Tobiáš Sýkora, kteří své kvality na podzim ukazovali i v kategorii dorostu. K zavedené dvojici se navíc letos přidal novic Oldřich Pelíšek.

Trenér Josef Kadaně: Odehráli jsme nadprůměrný počet zápasů, těší mě zlepšující se herní disciplína a produktivita v přesilovkách

Máte za sebou podzimní část. Vyjma jedenácti soutěžních výher jste absolvovali několik zápasů s týmy mimo region. Jak lze celý podzim hodnotit?
Myslím, že jako vcelku úspěšnou část soutěže. Naší skupinu vedeme bez jakéhokoli bodového zaváhání. Velmi dobrá výchozí pozice pro jarní část. Odehráli jsme celkem nadprůměrný počet devatenácti zápasů (v přepočtu na klasický hrací čas 3x15 minut). Většinu z nich jsme zvládli velmi dobře. Nedokázali jsme si na zářijových turnajích poradit se dvěma týmy – Hostivař a opakovaně Pardubice. Naopak s dalšími třemi týmy ze skupiny Střed (Kert, Kelti a SK Rebel) jsme byli výsledkově úspěšní.

Kde byly silné stránky vašeho týmu? V čem tým na podzim naopak nevynikal?
Máme několik herně vyspělejších hráčů. To nám na začátku pomohlo. Dvojici šikovných brankářů. Oproti loňsku se zlepšila osobní disciplína. Tým má výrazně méně trestů než ten loňský, ale přesto by to mělo být ještě lepší. Nejsem s tím spokojený. Určitě ne v kontextu herní dominance mužstva v soutěži. Zlepšuje se postupně i herní disciplína, kdy se u hráčů přece jen odbourávají ne úplně správné návyky – individuální a systémové. Mám radost z toho, jak se zvedla výkonnost některých kluků. Nejvíce je to vidět v obraně - Kuba Vitkovič, Martin Stranský, do zranění Jonáš Obr, Marek Ptáčník, který se ukáznil a spolu s Pavlem Fialou jsou TOP obránci soutěže a zároveň velmi úspěšní střelci. Kapitán Matěj Kořínek prokazuje svoje vůdčí schopnosti a herní dovednosti, po zásluze vede kanadské bodování. Petr Našinec se přeměňuje v komplexnějšího a tudíž ještě lepšího hráče. Brankářská dvojice zlepšuje práci s hokejkou a pohyb v brankovišti. Ostatní nejmenovaní také udělali progres, ale u řady z nich zapracujeme více na tom, co jim úplně nejde.

Hned patnáct soutěžních branek vstřelili vaši svěřenci v početní výhodě. Úspěšnost je více než 50 %. Jaký efekt má přesilová hra v kategorii starších žáků? Věnujete se této činnosti speciálně při tréninku? Zlepšují se hráči v dovednostech nutných pro přesilovou hru?
Produktivita v přesilovkách mě těší. Je opravdu vysoká! Máme v týmu herně vyspělé individuality, které jsou právě v přesilovce koncentrovány do jedné pětice. Když se k tomu přidá trochu systém a hráči to jsou ochotni tak hrát, je naše úspěšnost takhle efektivní. Do jarní části ale chci, abychom měli dvě formace a tady odpovídám na otázku zlepšování v dovednostech. Plánuji během obou zimních měsíců cílit v tréninkách právě na rozvoj individuálních činností jednotlivce.

Jak bude vypadat zimní příprava? Na co se zaměříte?
Zpočátku kondiční stránka, ale to není nic nového. Jen určité formy budou pravděpodobně pro kluky méně tradiční. Tuhle fázi završíme krátkým soustředěním třetí víkend v lednu. Mezitím, ale hlavně potom, budeme vylepšovat jak herní činnosti jednotlivce, tak zdokonalovat naší hru. V rámci toho mám v plánu a předjednáno řadu přípravných zápasů. K tomu budeme první únorový týden pořádat turnaj a v druhé části února bych ještě rád na jeden vyjel někam ven. V číslech to je objem cca 6 – 8 utkání.

S jakými cíli půjdete do jarní části?
Herní cíle – zlepšit výkony řady hráčů, zlepšit herní projev týmu. Sportovní cíle – vyhrát naší skupinu a postoupit přímo do finálového turnaje. Tam být úspěšní, což znamená skončit na medailové pozici.