Dlouhé oslabení srazilo mečounům vaz. Překvapení se na hřišti Kert Parku neurodilo

K předposlednímu utkání v základní části vyrazili mečouni na půdu pražského Kertu. Extraligový šampión graduje formu před play-off. Mečouni tohle pocítili ve druhé třetině, ve které domácí čtyřmi brankami rozhodli zápas. Pražané hráli přes dvě minuty dlouhou přesilovku pěti proti třem a slavili dvakrát. Díky dobrému výkonu Petra Kráčiny a vzedmutí ve třetí třetině ale mečouni nedopustili debaklové skóre a favoritovi vzdorovali až do samotného konce, kdy první extraligový gól vstřelil Matěj Deja.

21. kolo | pátek 7. 4. 2023 | 11:00

HC Kert Park Praha

5:2 1:0, 4:0, 0:2

Branky a nahrávky: 3. Zvonek (Šperl, M. Kruček), 18. Plzák (Danko), 20. Zvonek (Vaněk, M. Kruček), 22. Laurinc (L. Lhota, Šperl), 24. L. Lhota (Laurinc, Peschout) – 34. Miksan (Kunzmann, Lokajíček), 45. Deja (Poláček, Šilhán). Rozhodčí: Škrobák, Štípek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 53. Střely na branku: 25:18. Průběh utkání: 5:0, 5:2.
Varga (Návara) - Hrdlička, Kovárník, Laurinc, Novák, Peschout, Rozeberg, Šperl (C), Vrabec, Danko (A), J. Kruček, M. Kruček, L. Lhota, T. Lhota, Plzák, Suchánek, Vaněk, Wróbel, Zvonek (A)
Kráčina (Semera) - Chramosta, Krejčí, Matoušek, Pavlečka, Šilhán, Štípek, Ulč, Deja, Galla, Kunzmann (C), Lokajíček, Majer, Miksan (A), Poláček, Škarka, Vobruba (A)

Na Lužinách měl podle očekávání od začátku herní převahu domácí Kert. Mečouni bohužel poměrně rychle inkasovali. Dalimil Zvonek získal balonek u mantinelu, natlačil se před Kráčinu a se štěstím protlačil míček za brankovou čáru. Kráčina si ve zbytku první třetiny zvedl sebevědomí, kdy dvě podobné situace úspěšně vyřešil.

Jinak diváci neviděli příliš vyložených šancí. Plzeňané nicméně nestrávili celou třetinu zalezlí v obranném bloku a střely Vobruby či Matouška z nebezpečných pozic prověřili Vargu v brance Kertu. Na výkon z první části ale mečouni nedokázali navázat.

Nedůslednost před Kráčinou znamenala, že Lukáš Plzák nadvakrát úspěšně dorážel. O dvě minuty později se otevřel prostor před Dalimilem Zvonkem, který nabídnutou šancí nepohrdl a přesnou střelou zvýšil na 3:0. Z plzeňské strany poté navíc přišlo vyloučení na 2+2 minuty, ve čtyřech navíc vyhodili míček z obranného pásma a stupeň nebezpečí se ještě zvýšil.

Kert Park totiž dlouhou početní výhodu pěti proti třem potrestal dvěma góly. Mečouni se snažili o vzdor, ale extraligový šampión ukázal svoji kvalitu. Nejprve se od modré trefil Jakub Laurinc, který prostřelil blokujícího plzeňského hráče a poté i Kráčinu, nedlouho po něm zakončil hezkou kombinaci Lukáš Lhota. S Plzní to v polovině utkání vypadalo bledě. Mohli se ale spolehnout na brankáře Kráčinu, který nedopustil další navýšení skóre.

Do třetí patnáctiminutovky vstoupili mečouni lépe. Při hře ve čtyřech se po střele Krejčího dral za dorážkou Lokajíček, Varga se štěstím udržel míček před sebou a nedovolil mečounům skórovat. Úspěšníbyli až ve 34. minutě. První přesilovku využila Plzeň hned po 21 sekundách. Jan Miksan dostal nabito na modrou čáru a ukázkově vymetl šibenici, Varga jen zaklekl a doufal, že balonek trefí nějakou část jeho výstroje.

Vstřelený gól mečouny nabudil. Ve zbytku třetí třetiny v určitých fázích favorita přehrávali, nadále si ale museli dávat pozor na protiútoky pražského celku. Žádný z nich se ovšem už neujal. Kert ve zbytku třetí třetiny měl problém s disciplínou. Také mečouni si poté vyzkoušeli přesilovku pěti proti třem, bohužel se neřadila k těm příliš povedeným.

Druhý gól ale přeci jen padl. Tři sekundy před koncem se po hezké akci trefil Matěj Deja, kterému míček před Vargou přistrčil Poláček a plzeňský junior jej nasměroval pod břevno. Pro Deju se jednalo o první trefu v extralize mužů. Mečouni tak nesložili zbraně a i za téměř rozhodnutého stavu bojovali až do konce.