Na úvod play down vybojovali mečouni vedení v sérii, Prachaticím nedali šanci

V sobotu vstoupili mečouni na domácím hřišti do bojů o záchranu Extraligy. Plzeňským hráčům se úvodní utkání vydařilo skvěle. V páté minutě otevřeli skóre a poté vedení jen navyšovali. Podařilo se jim využít pět přesilových her, celkem v prachatické kleci skončilo osm míčků, na druhé straně jen jeden. Hattrickem se blýskl Švarc.

PD1 | sobota 29. 4. 2023 | 14:00

8:1 3:1, 2:0, 3:0

HBC Prachatice

Branky a nahrávky: 5. Švarc (J. Benedikt), 5. Majer (Miksan), 7. Lokajíček (Miksan), 17. Švarc (Vobruba), 20. Vobruba (Davídek, J. Benedikt), 41. Švarc (J. Benedikt, Roušal), 42. Smejkal (Lokajíček, O. Benedikt), 43. Smejkal (Vobruba, Kunzmann) – 6. Štěpánek (Zavřel). Rozhodčí: Hrubý, Koskuba. Vyloučení: 9:14. Využití: 5:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 128. Střely na branku: 36:11. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 8:1.
Kráčina (Čapek) – O. Benedikt, Chramosta, Matoušek, Šilhán, Smejkal, Ulč – J. Benedikt, Beran, Davídek, Galla, Kunzmann, Lokajíček, Majer, Miksan, Roušal, Škarka, Švarc, Vobruba
Holub (Pixa) – Markytán, Šaršok, Šilhán, Štěpánek, Švácha, Tácha – Bárta, Kalát, Mašek, Sitter, Štěpánek, Turek, Valek, Zavřel

Do utkání vstoupili domácí skvěle a hned první nabídnutou přesilovou hru využili, když byl v páté minutě přesný Marek Švarc. Uběhlo jen jedenáct vteřin a mečouni se radovali znovu. Z těsné blízkosti poslal míček za brankovou čáru Tomáš Majer. Na to se povedlo hostům odpovědět, do střely Jana Štěpánka vložili nešťastně domácí hokejku. Časomíra neodpočítala ani minutu a skóre se měnilo znovu, tentokrát poslal Plzeň do dvoubrankového vedení Vít Lokajíček, který od modré Holuba. Po polovině první části se utkání přiostřilo a za hrubost se otvírala vrátka na trestnou lavici na obou stranách. Menší potyčka vznikla také chvíli před první přestávkou.

V úvodu druhé části se místo Holuba postavil mezi tři tyče Pixa. Ten v brance příliš dlouho nebyl a už musel lovit míček ze sítě. Na modré se do něj opřel Marek Švarc a potrestal tak další vyloučení hostů. Na druhé straně držel tým Kráčina, který proti Zavřelovi vytáhl skvělý zákrok. Ve dvacáté minutě sehráli mečouni v přesilové hře skvělou akci, na jejímž konci byl Jakub Vobruba a nasměroval míček do odkryté části klece. Mečouni poté měli k dispozici další dvě početní výhody, obě oslabení Prachatice zvládly. Ke konci první třetiny se ještě vylučovalo na obou stranách, ale skóre už se neměnilo.

Také ve třetí třetině byli aktivnější domácí, prachatičtí hráči si situaci komplikovali vyloučeními. Když se jim podařilo zahrozit před plzeňskou branou, byl připravený Kráčina a zasáhl. Plzeň se znovu prosadila ve čtyřicáté první minutě v přesilové hře pět na tři. Z dálky napřáhl Marek Švarc a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Touto brankou také dokončil hattrick. Mečouni už měli pětibrankový náskok, ale ve své střelecké aktivitě ještě pokračovali.

V další dvojnásobné přesilové hře navýšil vedení David Smejkal. Plzeňský obránce pak stav upravil ještě jednou trefou. Čtrnáct vteřin před koncem základní hrací doby mohli skóre změnit ještě hosté. V nařízeném trestném střílení ale Kalát neuspěl. Plzeňští tak první utkání vyhráli vysoko a za hlasité podpory domácích fanoušků si zapsali důležitý bod v sérii.