Plzeň z Ústí nad Labem body neveze. O osudu utkání rozhodla třetí třetina

A-tým HBC Plzeň má za sebou úvodní vystoupení v extraligovém ročníku 2023/24. Mečouni vyjeli do Ústí nad Labem, kde byl k vidění po většinu zápasu vyrovnaný souboj, o kterém svědčí i poměr střel 24:26. Do poloviny utkání sledovali diváci bezbrankový souboj. Šancí k otevření skóre měli Plzeňané hned několik, první ale udeřila Elba. Ta zápas na svoji stranu překlopila hned třemi slepenými zásahy v rozmezí 94 sekund ve třetí části. Okamžitá odpověď kapitána Kunzmanna už jen korigovala stav na konečných 4:1. FOTO: Tomáš Laibl / Elba DDM Ústí nad Labem.

12. kolo | sobota 2. 9. 2023 | 15:00

Elba DDM Ústí nad Labem

4:1 0:0, 1:0, 3:1

Branky a nahrávky: 23. Faigl (Filip, Michajličenko), 36. Krajíček (Zicho), 37. Stupka (Michajličenko), 38. Faigl (Macek, Filip) – 38. Kunzmann (Vobruba). Rozhodčí: Štípek, Vrba. Vyloučení: 6:4, navíc Švarc (PLZ) OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 86. Střely na branku: 24:26. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Adam Řehoř (Martin Koudelka) - Jiří Grus, Petr Michajličenko, Jan Neumann, Ondřej Poláček, Jan Sedláček, Michal Smolík, Tadeáš Doucha, Matěj Sedláček - Tomáš Kapusta, Martin Stupka, Jiří Tomáš, Aleš Macek, David Haas, Patrik Zicho, Tomáš Faigl, Vojtěch Červinka, Pavel Krajíček, Ondřej Filip, Lukáš Belica, Samuel Patrik Hampl
Petr Kráčina (Vít Čapek) - Tomáš Ulč, Tomáš Chramosta, David Štípek, Michal Matoušek, Martin Muchka, Tomáš Krejčí - Adam Roušal, Jonáš Beran, Jan Miksan, Tomáš Majer, Roman Poláček, Matěj Deja, Matěj Pavlíček, Jakub Vobruba, Martin Kunzmann, Marek Švarc

První střídání utkání sice patřilo domácích, kteří se snažili o nebezpečné pasy zpoza branky do mezikruží, jinak měl ale více práce ústecký brankář Řehoř. Který musel krýt Kunzamannovu střelu z mezikruží i Vobrubuv drzý průnik zakončený bekhendovou střelou. Plzeňský Čapek kryl dalekonosné střely při přesilovce Elby. Pořádně se musel vytáhnout až v poslední minutě první třetiny, když jeden z domácích útočníků zakončoval povedenou kombinaci do polokryté branky, plzeňský gólman ale v přesunu vytasil svůj beton.

Nástup do druhé části opět patřil Plzni. Tentokrát měli svěrenci trenéra Edla několik delších závarů v útočné třetině. Vše odstartoval Poláček, který se protáhl po levém mantinelu. Snahu dorážejícího Pavlíčka s Majerem ale ústečtí pokryli. Krejčí po útočné buly rozezvonil tyč Řehořovy branky. V největší šanci se ale objevil plzeňský obránce Muchka. Který pálil z mezikruží, když natažený ústecký brankář pokrýval pouze dolní část branky. V gólové šanci ale přestřelil.

Z útočného tlaku pramenila i první plzeňská přesilovka. V ní si ale hosté nevypracovali žádnou větší příležitost. Nedlouho potom, co se soupeř vrátil do plného počtu navíc mečouni inkasovali. Tomáš Faigl si vyměnil míček s Filipem a střelou z pravého kruhu na vzdálenější tyč otevřel skóre. Stejný hráč mohl chvíli poté zvýšit skóre, když si našel náběhem místo před Čapkem. Z těsné blízkosti ale netrefil branku. Plzeňané měli do konce třetiny ještě jednu velkou šanci na vyrovnání. V 29. minutě prošel po pravé straně Vobruba, který našel přesně Švarce přihrávkou přes osu hřiště. Jeho střelu z levého kruhu ale Řehoř výborně zlikvidoval vyrážečkou.

Ve třetí třetině se hrál vyrovnaný hokejbal, jako po většinu zápasu. Plzeň měla k dispozici další přesilovou hru, přes bránící čtveřici ale nenašla recept. A krátce po jejím skončení opět inkasovala. Pavel Krajíček střílel přes obránce a míček se mu příhodně odrazil zpět přímo na hokejku. Ústecký útočník pak zvládl souboj, jak s obráncem, tak s brankářem Čapka a zpoza branky se mu podařilo zasunout balónek do branky.

Další ústeckou branku dělilo jen 34 sekund. Při hře ve čtyřech to na sebe vzal Ústecký kapitán Martin Stupka, který si za plzeňskou brankou vybojoval míček, natlačil se před Čapka a vše zakončil gólem. Hrůzná pasáž nekončila. Při pokračující hře ve čtyřech předvedl další individuální akci Macek, který se zbavil bránícího hráče a uháněl vstříc Čapkovi. V akci dvou proti jednomu naservíroval míček Tomáši Faiglovi, který téměř odkrytou klecí nepohrdl - 4:0.

Z vyrovnaného zápasu na pohled i do počtu střel tak byl hrozící debakl. Ten ale odmítl plzeňský kapitán Martin Kunzmann, který využil přesného pasu Vobruby a v brejku překonal Řehoře mezi betony. Ještě veseleji mohl být o pár chvil později. Na ústeckou branku sám uháněl Chramosta, navrátivší se z trestné lavice. Tváří v tvář Řehořovi ale netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

Ke konci zápasu dostali mečouni ještě dvě možnosti přesilové hry. Elba ale již žádné zdramatizování nepovolila a v relativním klidu výsledek ubránila. Plzeňané tak mohou především žehrat na neproměněné šance a na minutu a půl dlouhou pasáž, která je stálá tři inkasované góly.