Trenér starších žáků Michal Samec: Hráči si nastavili laťku velmi vysoko, bohužel ji nedokázali udržet

5. června 2024

Starší žáci letos skončili na třetí příčce ve skupině Jih+Západ. Brány finálového turnaje jim zůstaly zavřeny. Před vstupem do nadstavbové části měli přitom velmi dobrou výchozí pozici, ve sportovně i psychicky náročných bojích ovšem přišel výsledkový propad. Nestálost výkonů je ale s odstupem času pro trenéra Michala Samce částečně obhajitelná, vzhledem k této věkové kategorii. Celá řada jeho svěřenců udělala během sezóny veliký progres, který by neměl být zastíněn nepostupem na finálovou akci. S trenérem Michalem Samcem jsme tak probrali zejména jarní část sezóny starších žáků a její klíčové aspekty.

Trenére, vraťme se ještě do zimní pauzy. Tým odehrál řadu náročných zápasů. Včetně domácího turnaje. Jak jste byli s kolegou Nejedlým spokojeni s přípravou na jarní část?
Snažili jsme se, aby tým odehrál co nejvíce zápasů s rozmanitými a zároveň kvalitními soupeři napříč republikou, což se nám myslím povedlo. Tým jako celek i jednotliví hráči šli výkonnostně nahoru a věřili jsme tak, že na jaře dokážeme v těžkých bojích uspět.

Tým nakonec výsledkově nezvládl nadstavbovou část a na finálový turnaj nepostoupil. Můžeme říct, že tým nevyužil svůj potenciál? V čem se tým mohl měřit s nejlepšími?
Odpověď jsem trochu nakousl v předchozí otázce. Největší zklamání pramení z toho, že tým, kterému před sezónou nikdo nevěřil, udělal obrovský progres a před vstupem do nadstavby měl takové výsledky, že prohospodaření postupových míst na úkor Písku a Suchdolu je zkrátka neúspěch. Hráči si nastavili laťku velmi vysoko a v psychicky náročných bojích v nadstavbě ji pod tlakem bohužel nedokázali udržet. Je však třeba objektivně uznat, že jsme v nadstavbě nehráli dobře a soupeři mezi nejlepší postoupili zaslouženě.

Již během prosincového rozhovoru zmínil, že letošní boj o postup na finálový turnaj nebude vůbec jednoduchý. Kdy se sezóna lámala směrem ke konci po nadstavbové části? Vidíte zlom v podobě jednoho zápasu nebo jej nelze vybrat?
Řekl bych, že zlom přišel ve chvíli, kdy jsme dokázali porazit favorizovaný (a později vítězný) Suchdol a šli jsme do nadstavby z prvního místa. Přišlo totiž jednak uspokojení a jednak určitý tlak, s nímž se hráči nedokázali mentálně popasovat a my jsme je bohužel z té bludné smyčky nedokázali dostat. Zatímco soupeři přidali na vyšší stupeň, my jsme nedokázali hrát naší hru, trápili jsme se v koncovce, byli jsme rozklepaní, dostávali jsme hloupé góly, přestože gólman si držel velice vysoký standard. Jakoby zkrátka hráči ve vypjatých momentech zapomněli, co v nich je, co umějí a jak musí hrát, pokud chtějí postoupit.

Pro některé hráče šlo o poslední zápasy na žákovské úrovni? Co byste jim popřál a vzkázal ohledně jejich přechodu mezi dorostence?
Aby na sobě určitě pracovali ještě více, než činili doteď. Musí pochopit, že v dorostu už je požadovaná úroveň zase trochu někde jinde a že už to prostě nepůjde samo ani hráčům, kteří mají talent a jsou šikovní. To se ostatně ukázalo v nadstavbě, kde řada klíčových hráčů hrála pod svoje možnosti a to zásadní, tedy mentální nastavení a vůle se rvát až na hranu, tam chybělo. Věřím však, že většina kluků adaptaci zvládne a bude platnou součástí dorosteneckého týmu, který určitě zase bude mít ty nejvyšší ambice.

Abychom rozhovor zakončili pozitivně, kde vidíte největší pozitiva letošní sezóny starších žáků?
Jako každý rok mám radost, když vidím, že hráči, které jsem v srpnu přebíral, jsou v červnu na jiné úrovni. A řekl bych, že spousta hráčů určitě sportovně a dovednostně vyrostla a měla potenciál hrát s nejlepšími. To, že v klíčové části sezóny za tím nenásledovala i hlava, je v této věkové kategorii asi normální a já věřím, že hráči dorostou v mentálně silné osobnosti, které budou náš klub reprezentovat tím nejlepším možným způsobem.